
5 načina kako učiniti upravljanje talentima transparentnijim
Danas je već svima jasno da je transparentnost ključna za izvrsno iskustvo zaposlenika iskustvo. Uostalom, tko ne cijeni otvorenost u kulturi kompanije? No, kad je riječ o poboljšanju transparentnosti, HR menadžerima često nije jasno odakle krenuti. Naš prijedlog: počnite s upravljanjem talentima. Povećanjem transparentnosti u strategiji upravljanja talentima ne samo da se gradi povjerenje, već se i povećava samopouzdanje zaposlenika, smanjuje nesigurnost te omogućava bolje iskorištavanje vještina svakog pojedinca.
Evo 5 načina kako to postići – i to već danas.
1. Jasno komunicirajte politike i procedure
Učinkovito upravljanje talentima počinje transparentnom komunikacijom. Stvorite centraliziranu i lako dostupnu platformu na kojoj će svi zaposlenici pronaći informacije o metodama evaluacije, kriterijima za promaknuće, internim oglasima i slično. Redovno ažurirajte sve promjene i osigurajte da su dostupne svima. Jasna dokumentacija o tome kako se interni talent povezuje s novim projektima ili promjenama uloga dodatno gradi povjerenje i otvorenost. Idealno, radite na izgradnji interne karijerne platforme koja olakšava pregled dostupnih prilika.
2. Pružajte redovitu i iskrenu povratnu informaciju
Uvedite strukturirani sustav redovitih check-inova uz godišnje evaluacije. Ovi razgovori neka se ne bave samo trenutnim učinkom, već i budućim ambicijama zaposlenika. Povratna informacija može pomoći da se otkriju neiskorištene vještine i želje zaposlenika, koje se mogu povezati s ciljevima organizacije.
3. Podijelite jasne kriterije za promaknuća i nagrade
Vrlo je važno transparentno komunicirati što je potrebno za napredovanje ili dobivanje nagrada u vašoj organizaciji. To uključuje kvalifikacije, postignuća i kompetencije. Kada su kriteriji jasni i primjenjuju se dosljedno, smanjuje se mogućnost favoriziranja i povećava osjećaj pravednosti. Uvođenje sustava mapiranja vještina dodatno može pomoći zaposlenicima da razumiju svoje, ali i sposobnosti svojih kolega.
4. Donosite odluke temeljene na podacima
Koristite podatke o internim mobilnostima kako biste analizirali stanje talenata u organizaciji – gdje postoje manjkovi, a gdje viškovi, te gdje bi se talent mogao bolje iskoristiti. Podaci iz feedback sustava mogu pokazati i učinkovitost HR strategije. Kada su odluke o zapošljavanju i promaknućima temeljene na objektivnim podacima one postaju transparentnije i lakše prihvaćene.
5. Osigurajte transparentnost karijernih puteva
Svaka uloga u organizaciji trebala bi imati jasno definirane potencijalne karijerne smjerove. To uključuje konkretne kompetencije koje su potrebne za napredovanje. Započnite komunicirati mogućnosti razvoja od prvog dana zaposlenja i pružite alate te resurse za učenje kako bi zaposlenici mogli pratiti svoj napredak u skladu s vlastitim ciljevima.